1) Vaření

– Při vaření používejte hrnce o stejném průměru, jako je varná plotýnka, na které zrovna vaříte. Protože při používání malého hrnce na velké plotýnce dochází ke zbytečnému úniku tepla a tím i ke zbytečné spotřebě energie.

Nezapomínejte na pokličku, která Vám pohlídá teplo přímo v hrnci. Vaření bez pokličky je náročnější nejen z hlediska času, ale i spotřeby energie. Bez ní je vaření až o 300 % energeticky náročnější.

Při ohřívání vody použijte jen potřebné množství. Ušetříte jak za ohřev vody, tak i za samotnou vodu.

– Na některé pokrmy využijte papinův hrnec tzv. papiňák, který dobu vaření podstatně zkrátí.

2) Mytí nádobí

– Při umývání špinavého nádobí, nezapomeňte vodu pouštět jen ve chvíli, kdy nádobí oplachujete od mycího prostředku.

– Pokud máte myčku nádobí, její efektivitu zajistíte tím, že ji spustíte ve chvíli, kdy je opravdu plná a ideálně na eco program.

3) Spořiče vody

– Pořiďte si spořiče, které mísí vodu se vzduchovými bublinkami a Vy díky nim můžete ušetřit až 40 % vody. Šetříte nejen samotnou vodu, ale i energii potřebnou k jejímu ohřevu. Navíc jejich instalaci zvládnete doma sami.

4) Skladování potravin

– Nezapomínejte pravidelně odmrazovat lednici, protože stačí jen jeden centimetr námrazy a spotřeba se může zvýšit až o 75 %.

– Čím starší ledničku nebo mrazák doma máte, tím je méně úsporný. Například 10 let stará lednice, může spotřebu zvýšit až o 1 000 Kč ročně oproti nové, úsporné. Z dlouhodobého hlediska se do velkých bílých spotřebičů, které doprovázejí náš každodenní život, vyplatí investovat.

– Dbejte na správně nastavenou teplotu v ledničce, která je pohybuje mezi 6–7 °C. Nižší teplota zbytečně zvyšuje její spotřebu.

5) Osvětlení

– Za žrouty energie se považuje osvětlení, které bývá často neekonomické. To potvrzuje i výpočet odběru energie, kdy při použití 60 wattové žárovky můžete vysvítit navíc až 5 000 Kč za rok oproti použití LED žárovkám, u kterých je spotřeba nižší až o čtyři pětiny.

– LED žárovky mají navíc až 15x vyšší životnost než klasické žárovky.

6) Vytápění

– Snížení teploty o 1 stupeň v domácnosti znamená úsporu za vytápění přibližně o 6 %. Pokud teplotu snížíte o 2 stupně, úspora se až zdvojnásobí, takže ušetříte 10-13 % z nákladů. Ty se mohou vyšplhat až na několik tisíc korun ročně. – V místnostech, které dlouhodobě nevyužíváte, můžete topení vypnout zcela. – Pokud máte zaplé radiátory, nezakrývejte ho žádným oblečením. To zabraňuje teplu, aby se dostalo dále do místnosti. IDEÁLNÍ TEPLOTY PRO JEDNOTLIVÉ MÍSTNOSTI JSOU: Ložnice: 16–18 °C Obývací pokoj: 20–22 °C Koupelna: 24 °C Chodba: 17–19 °C Kuchyň: 18 °C

7) Větrání

– V zimním období větrejte intenzivně, ale krátce. Stačí mít pár minut otevřené okno dokořán, aby se vzduch v místnosti obměnil.

– Větrání na ventilaci způsobuje, že díky chladnému vzduchu, který působí na hlavici u radiátoru, se snaží topení neustále teplotu vyrovnávat.

8) Odvzdušnění radiátoru

– Nezapomeňte také odvzdušnit radiátory. Ty v případě zavdušnění nemusí správně fungovat, protože se do trubek dostane s vodou i vzduch.

Bublinky vzduchu zabraňují efektivnímu vytápění, a proto může být radiátor jen vlažný, i když jste ho zapli naplno.

9) Těsnění oken

– Základem udržení tepla v domácnosti jsou kvalitní okna. Proto pokud ty Vaše nejdou zcela dovřít nebo netěsní, dochází k obrovským tepelným ztrátám. V případě, že okenní rámy jsou v pořádku, můžete okna jen renovovat.

– Druhou variantou je investice do zcela nových kvalitních oken.

– Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu vyměnit nebo zrenovovat okna, použijte těsnící polštář proti průvanu (průvanovník).

10) Proudění tepla

– Aby odvzdušněné topení správně fungovalo a Vy měli v domácnosti teplo, nemějte u topení žádný nábytek.

– Nábytek totiž brání teplému vzduchu proudit dále do místnosti.

11) Nepodceňujte kontrolu komína

– Pokud topíte tuhým palivem, nezapomeňte si nechat zkontrolovat komín minimálně 1x ročně. Nejen že spalování bude efektivnější, ale předejdete i riziku vyhoření, které může nezkontrolovaný komín způsobit.

Součástí naší skupiny je CUP Kominictví, které Vám tuto službu zajistí.

12) Poslech hudby

– Pokud rádi při vaření nebo uklízení posloucháte hudbu nebo film, je vhodné se vyhnout v tomto případě televizi. Ta totiž na zvukovou kulisu odebírá více energie než by bylo potřeba. Televizi je proto vhodné používat až ve chvíli, kdy se na ni opravdu díváte.

– Pro zvukovou kulisu doporučujeme rádio a nebo notebook (nikoliv stolní počítat – ten odebírá o 80 % více energie než notebook), které jsou energeticky méně náročné.

13) Sprchování

– Plná vana může znamenat až 150 litrů horké vody. Když ale vyměníte vanu za 5minutovou sprchu, spotřebujete jen okolo 40 litrů, a to je rozdíl. Ušetříte nejen za vodu, ale i za její ohřev.

14) Praní

– Dnešní účinné prací prostředky umožňují praní prádla na nižší teplotu. Můžete tak při praní na 40 °C místo 60 °C ušetřit třetinu energie.

15) Sušení prádla

– Sušení prádla v sušičce je energeticky náročné, kdy se její spotřeba za rok pohybuje okolo 1 500 Kč.

PRO ÚSPORNĚJŠÍ POUŽITÍ DODRŽUJTE NĚKOLIK TIPŮ:
Sušičku nepřeplňujte – její cyklus se jinak bude časově prodlužovat.

Používejte koule do sušičky, které při sušení oddělují prádlo a sušení tak trvá kratší dobu.

Sušení prádla na nižší teplotu je úspornější.

16) Vyrobte si vlastní energii

– Díky fotovoltaické elektrárně se stanete energeticky nezávislými. Navíc stát přispívá na instalaci dotacemi do výše 205 000 Kč v rámci programu Nová zelená úsporám.

– Přebytky elektřiny je možné ukládat do baterií, které jsou též dotované, či prodávat do sítě.

– Neváhejte se nás zeptat na produkt eBaterie s výkupem, díky kterému prodáváte energii do sítě. Zavolejte na 412 154 154 nebo navštivte stránku o eBaterii.

17) Využívejte nízký tarif

– Pokud používáte elektřinu i k vytápění, ohřevu vody nebo si s ní dobíjíte elektromobil, máte nárok na odběr elektřiny i v nízkém tarifu. Dnes již neplatí, že jde o „noční proud“, ale doba se mění během dne.

Aktuální časy nízkého tarifu najdete na webu podle distribučního území, na kterém se nacházíte.

ČEZ Distribuce, a.s.                PREdistribuce, a.s.                EG.D, a.s.

Kolik energie odebírají spotřebiče?

I bez složité a komplikované matematiky se dá zjistit, jak moc jsou Vaše spotřebiče energeticky náročné. Na kolik Vás například vyjde vaření čaje za celý rok?

První, co nás zajímá, je příkon spotřebiče. Ten najdete na jeho štítku a je udán ve wattech (W). Příkon poté vynásobíte počtem hodin, kolik je spotřebič používán. Nakonec  vydělíme 1 000, protože se cena elektrické energie udává v kWh.

Chcete dostávat další tipy na úspory

a jiné užitečné rady?

Vyplňte svůj e-mail.

Odesláním formuláře berete na vědomí
podmínky zpracování osobních údajů.