Věděli jste, že klimatizací lze nejen ochlazovat místnosti v létě, ale také si s ní přitopit v zimě? Díky jejímu opačnému chodu je to možné. V následujícím článku si popíšeme, pro koho je vytápění klimatizací vhodné a co vše obnáší.

Jak výtápění klimatizací funguje?
Součástí moderních klimatizací je i tepelné čerpadlo, které umožňuje obousměrný provoz a funguje tak na principu vzduch-vzduch. Díky tomu dokáže klimatizace ochladit okolní vzduch v létě a v zimě ho naopak ohřívat. Moderními klimatizacemi myslíme především ty nástěnné, nikoliv mobilní. Ty na principu tepelného čerpadla bohužel nefungují, a tak vzduch neohřívají.

Kdy se vytápění klimatizací vyplatí?
Ideální jsou přechodná období, jako je jaro a podzim, ve kterých není centrální topení v provozu a Vy potřebujete v bytě zatopit kvůli chladným dnům, které přišly nárazově. V dnešní době jsou ale klimatizace vyhovující i jako hlavní zdroj tepla v nízkoenergetickém domě.

Vytápění klimatizací je vhodné také všude tam, kde se vytápí elektrickou energií. I v případě, že máte v domácnosti podlahové topení, které denně může vytápět například 10 hodin. Klimatizaci jen pustíte a místnost začne během chvilky vyhřívat.

Úspora při vytápění
Úspora za vytápění se v jednotlivých domácnostech liší. Závisí na řadě faktorů, jako je například distribuční sazba nebo aktuální cena za energie. Ale obecně můžeme říci, že v porovnání s plynovým kotlem jsou výdaje nižší až o 50 % a ve srovnání s přímotopem náklady klesnou až o 70 %. Je však důležité zmínit, že záleží na kvalitě klimatizace, na kterou byste měli dbát. Při výběru je potřeba zaměřit se na energetickou třídu A.

Na co si dát pozor
Vytápění klimatizací s sebou nese i některá úskalí, o kterých byste měli vědět. V první řadě je to náročnější údržba, která obnáší pravidelné čištění samotné klimatizace. Pro její efektivní využívání by se totiž filtr v klimatizaci měl měnit ideálně každý měsíc. Dalším úskalím může být i to, že vytvořený proud vzduchu může vířit prach. A v neposlední řadě je to hluk, který je pro klimatizaci typický. Ten nemusí být pro každého uživatele komfortní.

Pokud tedy stavíte nízkoenergetický dům, je vhodné se poradits odborníky i o možnosti využití klimatizace. V případě, že doma potřebujete jen občas přitopit, může být vhodným doplňkem k Vašemu komfortu.